Continut pentru intreprinzatorii care solicita asistenta in domeniul PP

Analiza relaţiei dintre antreprenoriatul bazat pe cunoaştere, inovare şi creştere economică Email
Evaluare articol: / 0
SlabBun

Cosmin Enache

Facultatea de Economie şi de Administrare a Afacerilor
Universitatea de Vest din Timişoara

1. Introducere în teoria modernă a creşterii economice

Creşterea economică reprezintă fundamentul dezvoltării economice, care constituie, în fond, scopul ultim al ştiinţelor economice, încă de la începuturile acestora. Căci ce altceva îşi propunea să cerceteze Adam Smith în celebrul său tratat de economie „Avuţia Naţiunilor”, dacă nu „natura şi cauzele” creşterii economice?

Conform celui mai influent studiu în domeniul istoriei creşterii economice (Madisson (2003)), în primul mileniu al erei noastre nu s-a înregistrat creştere economică, iar apoi, timp de mai bine de 800 de ani, rata anuală medie de creştere economică a economiei mondiale a fost de numai 0,5%. Care sunt resorturile care au declanşat şi au susţinut apoi creşterea economică fără precedent înregistrată în cea mai mare parte a ţărilor lumii de la începuturile secolului XIX şi până în prezent?

Pentru acces complet la articol vă rugăm să vă autentificaţi.
Ataşamente:
Download-ează acest fișier (Enache2.doc)Enache2.doc[ ]79 Kb78 Downloads20.03.2011 14:24

Resurse

Consultanti

Care sunt cele mai utile resurse din Politici publice?